Jak dojechać do Livigno?

Odległość do Włoskich stoków wbrew pozorom nie jest zastraszająco duża. Z większości miast Polski można ją pokonać w ciągu jednego dnia. Poniżej przygotowaliśmy trzy warianty dojazdu oraz kilka pomocnych uwag dotyczących podróżowania przez poszczególne kraje Europy.

Na dobry początek

Przed podróżą dobrze sprawdzić podstawowe rzeczy, które mogą okazać się niezbędne podczas podróży takie jak: apteczka, kamizelka odblaskowa, mapa drogowa lub nawigacja, dokumenty. Warto przed drogą sprawdzić pogodę na trasie np. na stronie: meteo.pl oraz na miejscu we Włoszech 3bmeteo.com lub meteotrentino.it. W celu zaplanowania optymalnej drogi do włoskiego Livigno – polecamy sprawdzić ją na serwisie map24.pl lub maps.google.pl

Opony zimowe i łańcuchy na koła?

Znaczną część drogi pokonujemy autostradami, gdzie łańcuchy nie są nam przydatne (UWAGA: od 2008 roku w sezonie zimowym na autostradach w Niemczech jest nakaz używania opon zimowych za ich brak można otrzymać mandat). Wszystkie drogi dojazdowe do naszych ośrodków są dobrze utrzymywane przez służby drogowe i po każdych opadach śnieg jest w błyskawicznym tempie usuwany do asfaltu. Mimo to zalecamy zaopatrzyć się w łańcuchy, gdyż w przypadku obfitych opadów śniegu, okażą się one niezbędne, aby dotrzeć do wybranego miejsca. Ponadto nie posiadając ich, narażacie się Państwo na to, że podczas opadów nie zostaniecie wpuszczeni przez odpowiednie władze na górskie drogi we Włoszech.

Ile to kosztuje – czyli gdzie tankować i jakie są opłaty po drodze?

Podstawowym kosztem jest cena paliwa. Najtańsze jest ono oczywiście w Polsce, więc warto przed granicą dotankować. Najdroższe paliwo jest w Niemczech i we Włoszech, wyjątek stanowi Livigno które jest strefą wolnocłową dzięki czemu litr paliwa kosztuje mniej niż w Polsce, dlatego warto do Livigno przyjechać z „pustym bakiem” i zatankować tam samochód do pełna co znacznie obniży koszty podróży.

Kolejnym kosztem są opłaty za autostrady: Niemcy – bezpłatnie, Austria – Vinieta 8 € na 10 dni oraz opłata za pokonanie tunelu Munt la Schera

Dojazd do stacji narciarskiej Livigno

Mijając Innsbruck należy kierować się dalej autostradą A12 w kierunku Szwajcarii. Przed miejscowością Landeck należy zjechać z autostrady i kierować się przez tunel do miejscowości Prutz drogą o numerze 27. Następnie mijamy Pfunds, za nią przekraczamy granicę Austriacko -Szwajcarską (UWAGA: niezbędny dokument tożsamości), później Scuol, aż dojedziemy do miejscowości Zernez, tu należy odbić w lewo drogą 28 w kierunku na tunel Munt la Schera przez który wjeżdżamy do Włoch.

Tunel munt la schera
Wymiary tunelu: długość – 3,5 km, wysokość – 3,60 m, szerokość 2,55 m

UWAGA: W tunelu obowiązuje ruch jednokierunkowy – wahadłowy (przepuszczane są na przemian samochody wjeżdżające do i wyjeżdżające z Livigno) Tunel jest otwarty zgodnie z rozkładem:

  • Sobota: 05:00 – 10:00 tylko dla wyjeżdżających z Livigno
  • 10:00 – 11:00 tunel zamknięty
  • 11:00 – 18:00 tylko dla wjeżdżających do Livigno
  • Po godz. 18:00 ponownie ruch wahadłowy
  • Pozostałe dni: 24h ruch wahadłowy

Opłaty za przejazd tunelem TYLKO w euro lub frankach szwajcarskich i TYLKO gotówką (nie są honorowane karty kredytowe): Samochód do 9 pasażerów i bez przyczepy (bilet w dwie strony): 42 euro lub 45 CHF w sobotę i 35 euro lub 38 CHF w pozostałe dni. Taryfa nocna (20:00 – 8:00): 44 euro lub 48 CHF w soboty i 37 euro lub 40 CHF w pozostałe dni.W przypadku posiadania innego środka transportu prosimy o kontakt z naszym biurem w celu podania obowiązującej dla niego taryfy. Dane techniczne tunelu: dłg. 3,5 km, wysokość max.: 3,60 m, szerokość max.: 2,50 m Dodatkowo na ten wyjazd należy zaopatrzyć się obowiązkowo w łańcuchy, gdyż, w razie kontroli, ich brak na pokładzie spowoduje uniemożliwienie kontynuowania podróży. Źródło powyższych informacji: http://www.livigno.eu/home.jsp?idrub=111 http://www.engadin-strom.ch/

Dojazd do Livigno
Zjazd z autostrady A12 (Landeck) – Livigno: 110 km
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA!
NA NARTY TYLKO DO LIVIGNO!

 

WPISZ SWÓJ EMAIL!

I czekaj na świetne oferty

Zapoznałem się z regulaminem